Blíží se změny v postavení SVJ jakožto věřitelů?

Blíží se změny v postavení SVJ jakožto věřitelů?

Společenství vlastníků bytů možná v brzké době získají přednostní právo na částečné uhrazení pohledávek na správu domů po neplatičích. Počítá s tím senátní návrh novely, kterou dochází ke změně zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Obrátili jsme se na člověka z nejpovolanějších, na jednoho z navrhovatelů novely, senátora Ing. Petra Šilara, který nám k předkládanému znění řekl: „Považuji tento návrh zákona za klíčový, neboť by zlepšil postavení společenství vlastníků vůči neplatičům. Na ně v současnosti bohužel často doplácí právě ostatní vlastníci bytů, a to zejména v případech, kdy společenství není jediným věřitelem,“ řekl senátor Šilar.

Jaké konkrétní změny by tedy návrh zákona přinesl?

Změna občanského soudního řádu

Dle aktuálního znění senátní novely by společenství vlastníků získala přednostní právo na částečné uhrazení pohledávky související se správou domu a pozemku vůči vlastníku jednotky (tj. dlužníkovi), a to až do výše 1/4 výtěžku z prodeje jednotky. Podmínkou je, že by tato pohledávka byla uplatněna vůči vlastníku jednotky žalobou u soudu. Tyto pohledávky by tak byly uspokojeny přednostně hned po nákladech vzniklých státu v řízení.

Změna zákona o veřejných dražbách

K obdobné změně, resp. zvýhodnění společenství vlastníků jakožto věřitele, by v případě přijetí novely došlo též v případě prodeje jednotky v dražbě. Zde novela počítá s tím, pokud do dražby přihlásí osoba odpovědná za správu domu a pozemku pohledávku související se správou domu a pozemku vůči vlastníku jednotky, uspokojuje se tato pohledávka přednostně před pohledávkami první třídy, a to opět až do výše čtvrtiny výtěžku z prodeje jednotky. Společenství vlastníků by musela doložit příslušnými listinami vznik pohledávky a její uplatnění vůči vlastníku jednotky žalobou u soudu. Společenství by též byla jedním ze subjektů, kterým by byla zasílána dražební vyhláška v případě prodeje jednotky v domě.

Změna insolvenčního zákona

A konečně k analogické změně by došlo též v případě insolventního zákona. Pokud by společenství uplatnilo svoji pohledávku související se správou domu a pozemku vůči vlastníku jednotky v insolvenčním řízení, byla by tato pohledávka v případě zpeněžení jednotky v domě uspokojena přednostně z výtěžku zpeněžení jednotky. I zde by pohledávka byla uspokojena do výše čtvrtiny výtěžku zpeněžení.

Závěr

Projednávaný návrh zákona by oproti současnosti přinesl značné zvýhodnění společenství vlastníků ve vztahu k uspokojování jejich pohledávek za neplatiči. V Senátu byl výše popsaný návrh schválen 19. dubna, nyní jej projedná Poslanecká sněmovna. Senát rovněž požádal poslance, aby – vzhledem k blížícím se sněmovním volbám – schválili tuto klíčovou novelu již v prvním čtení. Novelou se bude zabývat také vláda.

Mgr. Bc. Anna Frantalová

Advokátní kancelář Mičica & Pscheidt
< Zpět na úvod
Fotbalove Dresy futbalove dresy na predaj billige fotballdrakter maglie calcio online maillot de foot personnalisé billige fodboldtrøjer koszulki nba sklep køb billige nba trøjer basketbalové dresy tanie koszulki piłkarskie