Naučit se nebát historie

Letohrad - Naučit se nebát historie, bylo hlavním tématem besedy bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, se studenty Letohradského soukromého gymnázia. Přednáška, která proběhla  začátkem června 2013, se uskutečnila na pozvání a za podpory zakladatele školy, nynějšího senátora, Petra Šilara.
 
Daniel Herman udělal stručný průřez hlavními historickými milníky 20. století, od I. světové války po současnost,  se zaměřením k jejich dopadu na naši zemi. Zamyšlení nad dopady obou totalitních režimů, nacismu i komunismu, přiblížil Herman i na základě zkušeností vlastní rodiny, tvrdě postižené oběma totalitami.
 Zmínil např. příběh své tety Haničky Bradyové, jejíž život tragicky skončil, když jí bylo třináct let, v plynové komoře v Osvětimi. „Hanin kufřík se po více než šedesáti letech stal centrálním artefaktem Muzea Holocaustu v japonském Tokiu,“ dodává Herman.
 
Studenti se pak následně v živé, zhruba hodinové diskusi, zajímali o některé konkrétní momenty našich dějin. Dotazovali se na témata zahraničně politická i domácí. Z dotazů vyplýval zájem mladých lidí o nedávnou historii, o veřejné záležitosti, o důvěryhodnou politiku i všeobecně o dění kolem nás.
Fotbalove Dresy futbalove dresy na predaj billige fotballdrakter maglie calcio online maillot de foot personnalisé billige fodboldtrøjer koszulki nba sklep køb billige nba trøjer basketbalové dresy tanie koszulki piłkarskie