Ministr Pompeo zamíří do Senátu. Senátoři to vidí jako projev úcty a respektu

12.08.2020

Echo24 , čtk 12. srpna 2020 

V českém Senátu dnes vystoupí ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo. Senátoři opozičních stran vnímají čin jako projev úcty a respektu k českému Senátu. Návštěva, kterou čekají odpoledne, ukazuje podle nich, že český Senát je vnímán v zahraničí jako demokratický orgán, kde se hovoří o demokracii a svobodě doma i ve světě. Senátoři by rádi s Pompeem mluvili o kybernetické bezpečnosti a vztazích s Ruskem a s Čínou.

"Máme radost, že i ve Spojených státech je český Senát brán jako orgán velmi demokratický, kde se hovoří o svobodě a který je ústavní pojistkou," řekl dnes novinářům předseda senátního klubu STAN Petr Holeček. K rozhodnutí, že Pompeo v horní parlamentní komoře promluví, podle jeho názoru přispěla i loňská návštěva zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) v USA. 

"Bereme to jako projev respektu a úcty k této instituci, protože se Senát stává posledním útočištěm, kde ještě vliv absolutistického vládnutí není tak patrný," doplnil předseda frakce KDU-ČSL Petr Šilar.

Vojtěch Šeliga , 12. srpna 2020

PAMÁTNÍK SEKTÁŘE V CENTRU PRAHY

"Máme příležitost znovu si uvědomit, jak jsou pro nás transatlantické vazby důležité a kdo jsou naši spojenci. Věřím, že Mike Pompeo podpoří předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) v jeho cestě na Tchaj-wan. Pokud se tak stane, bude to významný signál pro naši zahraniční politiku," uvedl první místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin.

V Senátu se šéf americké diplomacie nejprve krátce sejde s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) a s šéfem zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem (nestraník). Následně by měl před zákonodárci přednést zhruba pětiminutový projev, po kterém bude následovat asi čtvrthodinová diskuse se senátory.


Foto: Týdeník EchoAutor: ČTK