Nový šéf Senátu váhá, zda jet na Tchaj-wan

20.02.2020


E15

Zesnulého senátora Jaroslava Kuberu (ODS) nahradil v pozici předsedy Senátu občanský demokrat Miloš Vystrčil, který horní komoru parlamentu povede nejméně do podzimních senátních voleb. Vystrčil v tajné volbě porazil se ziskem 52 hlasů druhého kandidáta, místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku (TOP 09 a STAN), který získal 21 hlasů. Kromě občanských demokratů podpořili Vystrčila i lidovci, sociální demokraté a senátoři za ANO.

Ožehavé téma

Nový předseda chce, aby horní komora byla ústavní pojistkou a hlídačem exekutivy. Otázkou zůstává, zda její šéf poletí na Tchaj-wan, kam se chystal jeho předchůdce Kubera. Cestu tehdy kritizovala čínská ambasáda i prezident Miloš Zeman, podle kterého to není v ekonomickém zájmu Česka.

Byť Růžička před volbou prohlásil, že by se na asijský ostrov jako předseda Senátu vydal, Vystrčil je zdrženlivější. Chce se ještě poradit se senátory, dalšími ústavními činiteli a s odborníky. "Teď ode mě nečekejte jednoznačnou odpověď. Ve věcech, u kterých cítím, že je potřeba se nejdříve poradit, tak činím," řekl s tím, že je třeba chovat se v zájmu České republiky. "A to se týká i Tchaj- -wanu," poznamenal.

Hrozby a výzvy

Čínská ambasáda podle serveru Aktuálně.cz poslala ještě před Kuberovou smrtí na Hrad dopis, ve kterém vyhrožovala odvetou vůči předsedovi Senátu i českým firmám podnikajícím v Číně, pokud se návštěva Tchaj- -wanu uskuteční. Kancelář prezidenta podle serveru hrozby podpořila vlastním přípisem a dopis předala v lednu Kuberovi."

České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit," stojí v dopise. "Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu," napsala ambasáda. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincií, byť ostrov funguje fakticky nezávisle a má vlastní demokratickou vládu.

Někteří politici Vystrčila po zveřejnění dopisu vyzývají, aby cestu podnikl. "Soudruzi rozumějí jen odvaze," uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

"Podle nás by nový předseda Senátu měl cestu na Tchaj-wan uskutečnit," řekl předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar.